Menu
Home Page

Meet the Governors

Welcome to the Governors' section!
 

The Governing Body at St Luke’s is currently made up of eight people who come from all walks of life and represent different groups of people who have an interest in the school. An explanation of the different categories of governors is given below.

Parent Governors
Elected by members of the parent community. You must be the legal parent or guardian of a child under the age of 16 in full-time education. Often parent vacancies are filled by nomination from within the parental community of the school. On the rare occasion when this does not happen, the wider parental community can be approached. Our Governing Body currently has two parent governors. Mrs Keeley Hopkinson (Appointed 7th May 2021 until 6th May 2025) and Mr Nick Hauxwell (Appointed 16th March 2017 until 15th March 2021 and reappointed 7th May 2021 until 6th May 2025) are the Parent Governors at St. Luke's.  Mrs Hopkinson is also Vice Chair of the Governing Body.
 
Staff Governors
Elected by all staff from within the teaching or non-teaching element of the school staff. This category includes teachers, teaching assistants, caretaking and cleaning staff, secretarial and administration, mid-day supervision and catering staff. The Staff category of our School is two – this category includes the Headteacher, Mrs Jeanette Dunn. (Appointed 1st January 2009)  The other teaching representative is Mr Mark Bell. (Appointed 14th October 2019 until 13th October 2023) 
 
Local Authority Governors 
These are representatives for the Local Authority. They are usually elected members of the council or County Council.  We currently have a vacancy for one LA governor at St. Luke's.
 

Foundation Governors

These members represent the Diocese and are appointed through St Luke’s Church. We currently have three foundation governors on the Governing Body and they are appointed to preserve and develop the religious character of the school.  The current Chair of Governors, Reverend Luiz Lima (Appointed 16th April 2018 until 15th April 2022), is a foundation governor.  Mrs Sarah Stephens (Re-appointed 16th July 2019  until 15th July 2023)  and Reverend Peter Stanley (Appointed 14th October 2020 until 13th October 2024) are also our Foundation Governors. 

 

Associate Member

We currently have Mr Aaron Connor as an Associate Member of the Governing Body. As an associate member Mr Connor is welcome to attend but not obliged to attend Full Governing Body meetings.

 

All of our governors can be contacted via the school office at office@st-lukes.notts.sch.uk.

 

Please see further information about our governors below.

 

 

Academic Year 2020-2021

Name of Governor

Type of Governor

Term of Office

Start or Reappointment Date

Term of Office End Date

Attendance at Autumn 2020

Full Governing Body Meeting

8th December 2020

Held on Microsoft Teams

Attendance at Spring 2021

Full

Governing Body

8th March 2021

Held on Microsoft Teams

Attendance at Summer 2021

Full Governing Body Meeting

7TH June 2021

Held on Microsoft Teams

Mr P Beckett

Foundation Governor

Chair of the Governing Body

Reappointed

16 Jul 2018

 

 

15 Jul 2022

YES

YES

YES

Mr  J Stout

Foundation

Governor

Vice Chair of the Governing Body

Reappointed

16th December 2019

15th Dec 2023

YES

ABSENT

 

Mrs  S Stephens

Foundation Governor

Reappointed

16th July 2019

15th July 2023

YES

YES

ABSENT

Revd L Lima

*

Ex-Officio

Foundation

Governor

16 Apr 2018 

15 Apr 2022

YES

YES

YES

Revd Stanley

Foundation Governor

14th October 2020

13th October 2024

YES

YES

YES

Mr  D Croucher

*

Foundation Governor

 23 Sep 2016

22 Sep 2020

YES

YES

 

Mr  A Connor

*

Associate

Governor

30 Nov 2015

28 Nov 2019

ABSENT

ABSENT

ABSENT

Mr N Hauxwell

Parent Governor

 

Reappointed

7th May 2021

6th May 2025

YES

YES

YES

Mrs K Hopkinson

Parent Governor

7th May 2021

6th May 2025

 

 

ABSENT

Mr M Bell

Staff Governor

14th October 2019

13th October 2023

YES

YES

YES

Mrs J Dunn

*

Headteacher

1st January 2009

-

YES

YES

YES

*Governor at another school

*Related to staff member

*Business interests-employed by NCC bought in service

Academic Year 2021-2022

 

Name of Governor

Type of Governor

Term of Office

Start or Reappointment Date

Term of Office End Date

Attendance at

Full Governing Body Meeting

13th September 2021

Attendance at Autumn 2021

Full Governing Body Meeting

14th December 2021

Attendance at Spring 2022

Full

Governing Body

Meeting

1st March 2022

Attendance at Summer 2022 Full Governing Body Meeting

7th June 2022

Reverend L Lima

*

Ex-Officio

Foundation

Governor

 

Chair of the Governing Body

16 Apr 2018 

15 Apr 2022

YES

 

 

 

Mrs S Stephens

Foundation Governor

16th July 2019

15th July 2023

YES

 

 

 

Reverend P Stanley

Foundation Governor

14th October 2020

13th October 2024

YES

 

 

 

Mr  A Connor

*

Associate

Governor

 

No Voting Rights

Reappointed

 7th July 2021

6th July 2025

ABSENT

 

 

 

Mrs K Hopkinson

Parent Governor

 

Vice Chair of the Governing Body until Spring Term

7th May 2021

6th May 2025

YES

 

 

 

Mr N Hauxwell

Parent Governor

 

Reappointed

7th May 2021

6th May 2025

YES

 

 

 

Mr M Bell

Staff Governor

14th October 2019

13th October 2023

YES

 

 

 

Mrs J Dunn

*

Headteacher

1st January 2009

 

YES

 

 

 

 

*Governor at another school

*Related to staff member

*Business interests-employed by NCC bought in service

Reverend L Lima (Chair of the Governing Body)

Rev. Luiz Lima is the vicar of St Luke's church in Shireoaks and Christ Church in Worksop.

He is originally from Brazil, has a background in youth work and is married to Jessica and has 2 sons.

Rev. Lima is passionate about education and is involved with many local schools providing strategic leadership, RE support, pastoral care, community cohesion and assemblies.

Mrs S Stephens

My name is Sarah Stephens and I am a Foundation Governor at St Luke’s. I am now in my second term of Office so I have been associated with the School for six years. I don’t live in the village but in one nearby. I do, however, have an association with the village as I manage the trip narrowboat Hugh Henshall for the Chesterfield Canal Trust which is moored in Shireoaks Marina.

 

I first began my association with the School as a reading volunteer after meeting children from the Sunshine Suite. Sadly volunteers are not allowed into the School at the moment because of Covid 19 and, hence, I have not been into the school since March 2020. In this role I act as an additional resource for the Class Teacher who identifies children who need additional reading support per week.

 

I trained as a Nurse and then a Midwife in Sheffield and eventually became a Midwife Teacher and retired as a Midwifery Lecturer at the University of Sheffield. Training and assessment of the next generation of Midwives became my passion. The relationship between a student midwife and the lecturer was core to my objectives to enable them to succeed. I learnt to adapt my teaching and supervision to meet the individual needs of students who may have come immediately from post 16 education, or as mature entrants after a College Access course, or as Graduates. In other words from a variety of educational backgrounds. I try to use this experience when supporting youngsters in School though I acknowledge I am not a trained teacher of primary children.

 

It is my belief that primary school education creates the foundation for young people to achieve with teachers identifying individual needs across the spectrum. St Luke’s School uses a variety of measurement tools, decided by the Headteacher and her staff, and these outcomes are regularly reported to parents.

 

The Headteacher reports trends to the Governors related to the required elements within the National Curriculum. Our role is to challenge how these are upheld and what action has been taken in order to confirm whether further investment may be needed. Equally we “govern” all aspects of Health and Safety within the School. In a “nutshell” we are part of the Quality Assurance mechanisms alongside those of the Local Authority and Ofsted.

 

In addition Governors are assigned to individual classes and are required to undertake a termly observation visit and submit a report to the Headteacher. Clearly these have not taken place this last year but Mrs Dunn has kept us informed of adaptations and actions within the School.

 

Throughout the pandemic Governor’s meetings have continued to be maintained virtually and we meet once per term ie Autumn, Spring and Summer.

Top